
A387 11. évfolyam 2. osztályegy króm{0}}molibdénötvözetű acéllemez, amelyet hegesztett nyomástartó edényekben és magas-hőmérsékletű szolgáltatásokban való használatra terveztek. A hőálló, alacsony-ötvözött acélok családjába tartozik, és jobb kúszási szilárdságot és hidrogéntámadási ellenállást kínál az egyszerű szénacélokhoz képest. Az anyagot jellemzően normalizált és temperált állapotban szállítják, ami növeli szívósságát és szerkezeti stabilitását magas hőmérsékleten és nagy nyomású körülmények között. Kémiai összetétele, különösen a króm és molibdén kiegyensúlyozott hozzáadása jó oxidációállóságot és tartósságot biztosít hidrogént, szénhidrogéneket és egyéb technológiai folyadékokat tartalmazó környezetben. Ezt a minőséget általában a finomítók, petrolkémiai üzemek és energiatermelő rendszerek komponenseihez írják elő, ahol megbízható teljesítményre van szükség tartós hőterhelés mellett.
Egyenértékűek
| BS | HU | ASTM/ASME | LÁRMA |
| 621 B | ––– | A387-11-2 | ––– |
Az ASTM A387 Grade 11 ötvözött acéllemezek specifikációi
| Kijelölés | Névleges króm Tartalom (%) |
Névleges molibdén Tartalom (%) |
| A387 11. évfolyam | 1.25% | 0.50% |
Az ASTM A387 11. osztályú ötvözött acéllemezek, 1. osztályú lemezek húzási követelményei
| Kijelölés: | Követelmény: | 11. évfolyam |
| A387 11. évfolyam | Szakítószilárdság, ksi [MPa] | 75-100 [515-690] |
| Folyáshatár, min, ksi [MPa]/(0,2%-os eltolás) | 43 [310] | |
| Megnyúlás 8 hüvelykben [200 mm], min % | 18 | |
| Megnyúlás 2 hüvelykben [50 mm], min, % | 22 | |
| Területcsökkentés, min % | ––– |
Az ASTM A387 Grade 11 ötvözött acéllemezek kémiai követelményei
| Elem | Kémiai összetétel (%) | |
| A387 11. évfolyam | ||
| Szén: | Hőelemzés: | 0.05 - 0.17 |
| Termékelemzés: | 0.04 - 0.17 | |
| Mangán: | Hőelemzés: | 0.40 - 0.65 |
| Termékelemzés: | 0.35 - 0.73 | |
| Foszfor: | Hőelemzés: | 0.035 |
| Termékelemzés: | 0.035 | |
| Kén (max.): | Hőelemzés: | 0.035 |
| Termékelemzés: | 0.035 | |
| Szilícium: | Hőelemzés: | 0.50 - 0.80 |
| Termékelemzés: | 0.44 - 0.86 | |
| Króm: | Hőelemzés: | 1.00 - 1.50 |
| Termékelemzés: | 0.94 - 1.56 | |
| Molibdén: | Hőelemzés: | 0.45 - 0.65 |
| Termékelemzés: | 0.45 - 0.70 |

gyártási folyamat
1. Acélgyártás és öntés
Leoltott acél eljárás: Az anyagot "elölt" (deoxidált) acél eljárással kell előállítani, hogy biztosítsák az egyenletes sűrűséget és megakadályozzák a porozitást.
Formázás: Általában forró hengerléssel (HR) állítják elő a kívánt lemezvastagság eléréséhez (általában 5 mm és 150 mm között).
2. Elsődleges hőkezelés (Malom fokozat)
A 2. osztályú mechanikai tulajdonságok elérése érdekében (az 1. osztálynál nagyobb szilárdság) a lemezeket speciális hőkezelésnek vetik alá:
Normalizálás és temperálás (N+T): A leggyakoribb módszer. Normalizálás 900-950 fokon (1650-1740 fok F), majd temperálás legalább 620 fokon (1150 F F).
Lágyítás: Teljes vagy izoterm izzítás is használható.
Edzés és temperálás (Q+T): Megengedett, ha a vevő beleegyezik, gyorsított hűtéssel (légfúvás vagy folyadék), majd temperálás.
3. Gyártás és feldolgozás
Vágás: A lemezeket CNC plazmavágással, lézervágással vagy oxi-fűtőanyag-vágással lehet feldolgozni.
Hegesztés:
Előmelegítés: A repedések elkerülése érdekében szükséges. Az ASME VIII. szakasza szerint a P-No. 4 anyagokhoz, például a Gr 11-hez általában 121 fokos (250 F) előmelegítés szükséges.
Hegesztési -hőkezelés (PWHT): nélkülözhetetlen a nyomást{1}}tartó alkatrészek feszültségének enyhítéséhez. A normál PWHT hőmérséklet gyakran 620-700 fok körül van.
4. Minőségellenőrzés és tesztelés
Az ASTM/ASME szabványoknak való megfelelés ellenőrzésére a következő teszteket kell elvégezni:
Mechanikai vizsgálat: Szakítóvizsgálatok (75–100 ksi a 2. osztályhoz), folyáshatár és nyúlás.
Roncsolásmentes tesztelés (NDT): 100%-os radiográfiai vizsgálat (RT), ultrahangos vizsgálat (UT) és mágneses részecsketeszt (MT).
Kémiai elemzés: Króm (1,00%–1,50%) és molibdén (0,45–0,65%) tartalom ellenőrzése.
Kulcsfontosságú alkalmazások
Petrolkémia és finomítás:Széles körben használják hidrogénező reaktorokhoz, hidrokrakkoló egységekhez és frakcionáló oszlopokhoz. A magas hőmérsékletű hidrogéntámadással szembeni ellenállása (HTHA) elengedhetetlen ezekben a környezetekben.
Áramtermelés:Hő- és atomerőművek kazándobjaiban, gőzgyűjtőiben és hőcserélőiben alkalmazzák. Ideális 350 fok és 480 fok között üzemelő nyomásrendszerekhez.
Ipari berendezések:Leválasztókhoz, nagynyomású{0}}tárolótartályokhoz és nagy-átmérőjű, korrozív folyadékokat vagy gázokat kezelő csővezetékekhez használják.
Fő előnyei
Magas{0}}hőmérsékletű erősség:A 0,5% molibdén hozzáadása kiváló kúszásállóságot biztosít, lehetővé téve az acél szerkezeti integritásának megőrzését tartós hő és terhelés mellett.
Korrózió- és oxidációállóság:Az 1,25%-os krómtartalom kiváló védelmet nyújt az oxidáció és a savanyú gáz korróziója (H2S környezet) ellen a szabványos szénacélokhoz, például az SA 516 Gr 70-hez képest.
Kiváló mechanikai tulajdonságok:2. osztályú anyagként nagyobb szakítószilárdságot (515–690 MPa) és folyáshatárt (min. 310 MPa) kínál, mint az 1. osztályú, lehetővé téve vékonyabb, könnyebb nagynyomású tartályok kialakítását.
Rezisztencia a töréssel szemben:Kifejezetten úgy tervezték, hogy ellenálljon a temper ridegedésnek és a hidrogén{0}}indukálta repedésnek (HIC), hosszú távú tartósságot biztosítva- kemény folyamatkörnyezetekben.
Előállíthatóság:Nagy szilárdsága ellenére jó hegeszthetőséget biztosít, és szabványos ipari eljárásokkal könnyen vágható vagy alakítható megfelelő előmelegítés és -utóhegesztési hőkezelés (PWHT) alkalmazása esetén.
Kérjen szakmai árajánlatot A387 Grade 11 Class 2-re a GNEE Steeltől.
Az A387 Gr 11 CL 2 hegeszthető?
Igen, nagyon jól hegeszthető. Megfelelő előmelegítés (150{2}}260 fok) és hegesztés utáni hőkezelés (PWHT) szükséges a hidegrepedések elkerülése és a hézag épségének biztosítása érdekében.
Milyen utó{0}}hegesztési hőkezelés (PWHT) szükséges az A387 Gr 11 CL 2-hez?
Tipikus PWHT: Edzés 620-677 fokon (1150-1250 F) elegendő ideig, enyhíti a hegesztési maradék feszültséget és javítja a szívósságot.
Melyek az A387 Gr 11 CL 2 általános alkalmazásai?
Finomítókban, petrolkémiai üzemekben, kazánokban és nukleáris erőművekben, például reaktortartályokban, hőcserélőkben és gőzcsövekben használják.
Mekkora az A387 Gr 11 CL 2 lemezek vastagsága?
Gyakori vastagság 6 mm és 200 mm között, testreszabható az adott nyomástartó edény kialakításához és teherbírási követelményeihez.
Mekkora az A387 Gr 11 CL 2 ütésállósági követelménye?
-18 fokon (-0,4 F°) a Charpy V-bevágás minimális ütési energiája 27 J (20 láb font), ami biztosítja a rideg töréssel szembeni ellenállást alacsony hőmérsékletű környezetben.
Milyen NDT módszerek alkalmasak A387 Gr 11 CL 2-re?
Gyakori módszerek: ultrahangos vizsgálat (UT) belső hibákra, mágneses részecske (MT) és folyadék behatoló (PT) felületi hibákra, szükség esetén radiográfia (RT).
Használható-e az A387 Gr 11 CL 2 korrozív környezetben?
Ellenáll az enyhe-közepes korróziónak, különösen a magas hőmérsékletű-oxidációnak és a hidrogéntámadásnak, de nem alkalmas erős savas vagy kloridban-dús
környezetek.
Mi az A387 Gr 11 CL 2 olvadáspontja?
Olvadáspontja 1427 és 1482 fok (2600 F és 2700 F között) között mozog, hasonlóan a többi alacsony-ötvözetű króm-molibdén acélhoz.
Mekkora az A387 Gr 11 CL 2 sűrűsége?
A sűrűség körülbelül 7,85 g/cm³ (0,284 lb/in³), a szerkezeti számításokhoz használt szén- és alacsony -ötvözött acélok szabványos értéke.
Az A387 Gr 11 CL 2 hidegen alakítható-?
Megfelelő technikával hidegen alakítható-, de vastag lemezeknél előmelegítésre lehet szükség, hogy elkerüljük a munka során keletkező keményedést és az esetleges repedéseket.
Az A387 Gr 11 CL 2 mágneses?
Igen, vas{0}}alapú összetétele miatt ferromágneses, amely roncsolásmentes vizsgálati (NDT) módszerekhez, például mágneses részecskevizsgálathoz használható.
Mekkora az A387 Gr 11 CL 2 lemezek vastagsága?
Gyakori vastagság 6 mm és 200 mm között, testreszabható az adott nyomástartó edény kialakításához és teherbírási követelményeihez.
Mi az A387 Gr 11 CL 2 keménységi határa PWHT után?
A maximális Brinell-keménység (HBW) 207 PWHT után, ami megakadályozza a túlzott keménységet, amely repedést okozhat, és biztosítja a szerkezeti megbízhatóságot.

